• Text Hover

zdjęcie: https://pxhere.com/

MEDYTACJA

BUDOWANIE WŁASNEGO JA

Marcin Soboń

M

Medytację w zasadzie możemy postrzegać jako metodę ćwiczenia koncentracji, ale to także coś więcej. Na co dzień myślimy o naszych sprawach lub wydarzeniach, które dotykają nas bezpośrednio. Angażują nasze myśli oraz działania w różnych kierunkach. Tworzą w naszych głowach niejednokrotnie negatywne uczucia wpływające na nasze samopoczucie, a także na nasze otoczenie. Jeżeli postrzegać medytację jedynie w kategorii ukierunkowania myśli, można powiedzieć, że każdy z nas zna ją bardzo dobrze ze swojego własnego doświadczenia. Kiedy natomiast potraktować temat profesjonalnie, wówczas medytacja pojawia się jako system, który pomaga postrzegać nas oraz otaczający świat w zupełnie nowych kategoriach.

Z jednej strony medytację utożsamiać można z określonymi formami związanymi z religią zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że odniesienia do niej możemy odnaleźć nie tylko w dalekowschodnich kulturach i obrządkach religijnych, ale także tych, które są nam bliższe jak Chrześcijaństwo czy Islam. Współczesna medytacja, ta w formie najbardziej rozpowszechnionej, związana jest przede wszystkim ze świeckim stylem życia, niejednokrotnie wspierającym nasz własny rozwój duchowy. I to właśnie ta metoda najlepiej buduje nasza wewnętrzną siłę duchową i pozwala nam pozbycie się z organizmu zbędnych napięć związanych z codziennym życiem.

P

Przede wszystkim medytacja ma wartości terapeutyczne oraz relaksacyjne. Trudno nie dostrzec jej pozytywnego wpływu na nasze ciało, ale także i umysł w dobie bardzo szybkiego tempa życia. Szkoła, praca, a nawet życie osobiste zostało nam narzucone w taki sposób, by absorbować nas przede wszystkim pod względem czasu. Życie pod dyktando zegarka wywołuje stres, a ten z kolei prowadzi do szeregu chorób cywilizacyjnych. Dopiero gdy się zatrzymamy na chwilę, weźmiemy głęboki oddech i postaramy się uporządkować nasze myśli, dostrzegamy jak bardzo poddani jesteśmy negatywnym czynnikom na co dzień.

Wystarczy poświęcić na medytację od 5 do 10 minut dziennie. Nie jest konieczna do tego jakaś specjalna pozycja czy miejsce. Najlepiej usiąść tak jak nam wygodnie. Gdy zamykamy oczy i pozwalamy naszym myślom płynąć, przenikamy do naszej głębszej podświadomości, która pozwala nam zrozumieć źródło rodzących się w głowie niepokojów. Ta relaksacja polega przede wszystkim na rozwijaniu własnej stabilności emocjonalnej poprzez doświadczenie własnych, nieraz intensywnych emocji. Dodatkowym atutem medytacji jest wraz z postępującym czasem jej praktykowania także polepszenie relacji między nami a ludźmi z którymi mamy kontakt – to głębsze zrozumienie przekłada się na swoistą przenikliwość psychologiczną. Konsekwencją tego jest wypracowanie w sobie nie tylko zdolności obserwacji własnych zachowań w nieraz trudnych stresogennych sytuacjach ale także i poprawienie naszej reakcji na pewne elementy związane z podejmowaniem decyzji.

Dzięki medytacji możemy pracować nad sobą, a tym samym sprawiać, że na co dzień będziemy funkcjonować znacznie lepiej i mniej stresować się sytuacjami, które wpływać będą na nasze samopoczucie.